Warunki realizacji zamówienia
Polski Beton Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. z siedzibą przy ulicy Konduktorskiej 39a, 40-155 Katowice, zwana dalej „Sprzedającym”, wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem KRS 0000563690, VIII Wydział Gospodarczy KRS w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, posiadającą NIP 675-12-83-237, ustanawia z dniem 01.03.2011 następujące
OGÓLNE WARUNKI SPRZEDAŻY
Postanowienia ogólne
- Niniejsze Ogólne Warunki Sprzedaży [OWS] stanowią ogólne warunki umów w rozumieniu art.384 k.c. i są stosowane przy sprzedaży towarów (zwanych w dalszej treści OWS „wyrobami”) wytwarzanych przez Polski Beton Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, zwaną dalej „Sprzedającym”, na rzecz dowolnego podmiotu, który dokonuje zakupu w celu związanym ze swoją działalnością gospodarczą zwanego dalej „Kupującym”.
- Niniejsze OWS stanowią integralną część każdej umowy sprzedaży zawieranej przez Polski Beton Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, z Kupującym, chyba że strony transakcji uzgodnią inaczej.
- W przypadku, gdy Kupujący przesłał Sprzedającemu swoje Ogólne Warunki Kupna/Zamówienia, pierwszeństwo mają niniejsze OWS.
- Wszelkie zmiany, uzupełnienia umów, jak również wszelkie zawiadomienia, oświadczenia, itp. dokonywane przez Strony w związku z realizacją umowy oraz postanowień niniejszego OWS, powinny być pod rygorem nieważności sporządzone w formie pisemnej i dostarczone do drugiej strony osobiście lub za pośrednictwem: poczty, kurierem, faksu, lub drogą elektroniczną.
Zamówienie i Sprzedaż
- Sprzedający sprzedaje, a Kupujący kupuje określoną ilość wyrobów na podstawie szczegółowego pisemnego zamówienia zwanego dalej Zamówieniem, dostarczonego do siedziby Sprzedającego przez Kupującego osobiście, bądź też pocztą, kurierem, faksem, lub drogą elektroniczną na adres: biuro@polskibeton.pl
- Przyjęcie zamówienia do realizacji powinno zostać potwierdzone przez Kierownika ds. Produkcji telefonicznie, faksem lub mailem na adres Zamawiającego. W przypadku zamówienia zbiorczego, potwierdzenia wymaga jedynie zamówienie główne. Dzienne wielkości produkcji będą każdorazowo ustalane telefonicznie z Kierownikiem ds. Produkcji, z minimum jednodniowym wyprzedzeniem.
- Zamówienie, o którym mowa w punkcie 5 uważa się za kompletne jeżeli jest podpisane przez osobę(y) upoważnione do reprezentacji Kupującego oraz zawiera w formie załączników uwierzytelnione dokumenty potwierdzające tożsamość Kupującego, takie jak:
- Zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub wypis z KRS,
- Zaświadczenie o NIP i REGON.
- Zamówienie, o którym mowa w punkcie 5 powinno zawierać następujące dane:
- Nazwę i adres Kupującego,
- Rodzaj odbioru, transportu [własny/zlecony Sprzedającemu],
- Rodzaj, ilość wyrobu oraz cenę jednostkową,
- Termin realizacji zakupu [początek-koniec],
- Warunki płatności,
- Oświadczenie Kupującego o zapoznaniu się i akceptacji Ogólnych Warunków Sprzedaży Polski Beton Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa,
- Inne wymagane informacje potrzebne Sprzedającemu do zweryfikowania danych Kupującego.
- Sprzedający może wstrzymać się z realizacją sprzedaży, w przypadku powzięcia wątpliwości odnośnie prawdziwości danych zawartych w dokumentach, o których mowa w punkcie 7.
- Akceptacja zmian harmonogramu dostaw ze strony Sprzedającego potwierdzona będzie zwrotnie w formie pisemnej w ciągu 2 dni roboczych od dnia otrzymania zmienionego harmonogramu. W przypadku braku akceptacji przez Sprzedającego Zamówienie może być realizowane na dotychczasowych zasadach lub może być zakończone przez Kupującego. Wówczas mają zastosowanie warunki określone w punkcie 30 Ogólnych Warunków Sprzedaży.
- Sprzedający zastrzega sobie prawo do możliwej zmiany ceny zaoferowanej w ofercie, w wyniku wzrostu cen produkcji i surowców, które nie podlegają jego kontroli. W przypadku, jeżeli w treści ustaleń stron nie wskazano, czy dane stawki lub ceny są stawkami netto czy brutto, zawsze uważać się będzie, że są to stawki netto, do których doliczony zostanie podatek VAT w obowiązującej stawce.
- Koszt transportu, w przypadków zamówienia produktów z dostawą na miejsce wskazane przez Kupującego, jest zależny od kosztów transportu zaoferowanych przez zewnętrzne firmy transportowe i w związku z tym, iż nie zależy tylko od Sprzedającego, może ulegać zmianom. Sprzedający o zmianie kosztów transportu powiadomi Kupującego na piśmie z siedmiodniowym wyprzedzeniem.
- Należności Sprzedającego od Kupującego, do kwoty określonej przyznanym limitem kupieckim zostaną zabezpieczone wekslem in blanco wraz z deklaracją wekslową wystawioną przez Kupującego.
- W przypadku odbiorów własnymi środkami transportu Kupujący zobowiązany jest przesłać do Sprzedającego, wraz z Zamówieniem danej partii wyrobów, listę osób upoważnionych do odbioru, zawierającą imię i nazwisko osoby upoważnionej oraz numery rejestracyjne samochodów, które odbiorą zamówione wyroby.
- W przypadku, gdy towar dostarczany jest za pośrednictwem Przewoźnika zaangażowanego przez Kupującego, lub odbierany przez Kupującego własnymi środkami transportu, odpowiedzialność za towar przechodzi na Kupującego w momencie wydania tego towaru Przewoźnikowi/Kupującemu.
- Sprzedający zobowiązuje się do niezwłocznego zawiadomienia (pismem, faxem lub e-mailem) Kupującego o każdym przypadku mogącym spowodować wstrzymanie (ograniczenie) dostawy, natomiast Kupujący o przypadkach mogących mieć wpływ na wstrzymanie (ograniczenie) odbioru wyrobów.
Warunki odbioru wyrobów od Sprzedającego
- Do każdej partii dostarczonego wyrobu Sprzedający wystawi dowód WZ. Dokument WZ będzie zawierał następujące dane:
- Nr WZ,
- Data wystawienia,
- Nazwa Kupującego,
- Nazwa Sprzedającego,
- Miejsce dostawy,
- Asortyment,
- Ilość towaru,
- Kupujący, który dokonuje odbioru wyrobów własnym środkiem transportu lub za pośrednictwem przewoźnika zaangażowanego przez siebie, zobowiązany jest potwierdzić fakt odebrania wyrobów na kopii dokumentu WZ.
- Sprzedający może wstrzymać dokonywanie dostaw wyrobów, a Kupujący odmówić odbioru wyrobów z powodu oraz w okresie trwania okoliczności związanych z siłą wyższą. Przez pojęcie „siła wyższa” rozumie się, na potrzeby niniejszych Ogólnych Warunków Sprzedaży, wszelkiego rodzaju okoliczności pojawiające się niezależnie od woli Kupującego i Sprzedającego, które uniemożliwiają realizację zobowiązań stron wynikających z Zamówienia i niniejszych Ogólnych Warunków Sprzedaży, a w szczególności są to legalne strajki, wojny, zamieszki, stany wyjątkowe, katastrofy, klęski żywiołowe. W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w niniejszym punkcie Sprzedający, jak również Kupujący są zwolnieni ze zobowiązań wynikających z umowy i niniejszych OWS w czasie trwania takich okoliczności oraz nie ponoszą z tego tytułu ujemnych konsekwencji prawnych.
- Strony zobowiązane są niezwłocznie informować się o wystąpieniu okoliczności określonych w pkt. 19.
Reklamacje
- Reklamacje towarów zgłaszane przez klientów przyjmowane są w formie pisemnej lub ustnej. Reklamacje ilościowe uznawane są jedynie w dniu wydania materiału z magazynu potwierdzonego dokumentem WZ lub fakturą, reklamacje jakościowe przyjmowane są przez okres udzielonej gwarancji na produkowany materiał. O uznaniu reklamacji decyduje wizyta u klienta wnoszącego reklamację i kontrola reklamowanego materiału. Jeżeli do podjęcia decyzji o uznaniu reklamacji niezbędne jest wykonanie badań, to w obecności klienta zostaje pobrana próbka wyrobu a wykonanie badania powierza się zewnętrznemu laboratorium uzgodnionemu z klientem. Decyzja o uznaniu reklamacji zapada po przeprowadzeniu badań i uzyskaniu wyników.
- W przypadku uznania zasadności reklamacji klientowi oferowany jest rabat w stosunku do ustalonej ceny. Jeśli klient takie rozwiązanie przyjmie reklamację uważa się za załatwioną. Jeśli klient zażąda wymiany towaru na zgodny producent zapewni ją na nowo w uzgodnionym z klientem terminie.
Płatności
- Za odebrane przez Kupującego towary Sprzedający na podstawie dowodów WZ wystawiał będzie faktury VAT.
- Kupujący zobowiązuje się uregulować należność za każdą fakturę w terminie na niej wskazanym. Za datę płatności uważa się dzień uznania rachunku bankowego Sprzedającego lub przyjęcia należności w kasie Sprzedającego. W przypadku uchybienia terminowi zapłaty Sprzedającemu służy roszczenie o zapłatę przez Kupującego odsetek zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa.
- Sprzedający może odstąpić od sprzedaży wyrobu, jeżeli:
- Kupujący opóźnia o więcej niż 7 dni należne Sprzedającemu płatności. Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia jest wcześniejsze powiadomienie pisemne przez Kupującego o istniejącym zadłużeniu zawierające wezwanie do uregulowania zaległej kwoty. Po bezskutecznym upływie tego terminu Sprzedający może zaprzestać wydawania – sprzedaży wyrobów i tym samym wstrzymać lub zakończyć realizację Zamówienia.
- Kupujący złoży wniosek o wszczęcie postępowania naprawczego lub został postawiony w stan upadłości
- istnieją podstawy do wytoczenia przez Sprzedającego powództwa o zapłatę przeciwko Kupującemu albo Sprzedający wszczął przeciwko Kupującemu postępowanie na drodze sądowej.
- Zgłoszenie przez Kupującego ewentualnych zastrzeżeń, uwag lub reklamacji oraz ich rozpatrywanie nie wstrzymuje biegu terminu płatności.
Postanowienia końcowe
- Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za uchybienia jakimkolwiek terminom wynikającym z niniejszych OWS, jeżeli uchybienia te nie wynikają z jego wyłącznej winy
- Jakakolwiek odpowiedzialność Sprzedawcy związana z zawarciem umowy lub dokonaniem sprzedaży towarów, niezależnie od tytułu tej odpowiedzialności, nie obejmuje naprawienia szkód dotyczących spodziewanych korzyści, utraconego zysku, strat produkcyjnych, utraty renomy rynkowej itp.
- Sprzedający nie odpowiada za szkody wyrządzone Kupującemu, a wynikające z wykonywania postanowień niniejszych OWS, za wyjątkiem obowiązkowej odpowiedzialności wynikającej bezpośrednio z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.
- W zakresie nieuregulowanym w niniejszych Warunkach Ogólnych Sprzedaży zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego.
- Podpisanie przez Kupującego Oświadczenia o zapoznaniu się z Ogólnymi Warunkami Sprzedaży jest jednoznaczne z akceptacją Kupującego i jego zgodą na warunki w nich zawarte.
- Do wzajemnej korespondencji związanej z realizacją sprzedaży towarów Sprzedającego zarówno Sprzedający jak i Kupujący ustalają adresy zawarte w potwierdzonym obustronnie Zamówieniu. O każdej zmianie adresu strony winny się niezwłocznie informować.
- Ewentualne spory wynikłe pomiędzy stronami wiążące się ze stosunkami opartymi na zawieranych przez strony umowach sprzedaży, do których zastosowanie znajdują niniejsze OWS, strony będą starały się rozstrzygnąć polubownie, w przypadku gdy niemożliwe stanie się rozstrzygnięcie sporu w sposób polubowny, sprawa zostanie poddana pod rozstrzygnięcie sądu powszechnego właściwego miejscowo dla siedziby Sprzedającego.
- Ogólne Warunki Sprzedaży zostały przyjęte przez Zarząd Polski Beton Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w dniu 01 marca 2011 roku.